Utställningshistorik

1974 – Första året med Söderhamns konstförening
Pär Ljusberg, Anna Biller, Bisse Thofeldt, Emil Claer, Erik Löfgren, Bengt Forsberg, Einar Hagnestad, Lennart Rosensohn, Hans Hedenström, Lena Ljusberg, Rolf Birgerson, Martin Lindberg, Denis Steen, Harald Sandberg, Nils Törnkvist, Edla Andersson, Mårten Andersson, Bertil Bertell, Elsa Castello, Emil Clahr, Conny Dellkrantz, Bertil Forsberg, Gunnar von Gegerfeldt, Gunnar Greiber, Gottfrid Hård, Kerstin Stjärnlöv, Bertil Strandberg, Fritjof Strandberg, Einar Visander

1975
Einar Svedin, Harald Sandberg, Christina Cluge, Ola Granaath, Lennart Larsson, Mona Söderberg, Gösta Bohm, Agneta Toråker, Per Englund, Mona Söderberg, Gustaf Arne, Bernt Jansson, Roger Hansson

1976
Thord Larsson, Gunnar Allvar

1976-78
Ulf Wahlberg, Lennart Larsson, Dan Wahlbeck, Elsie Tapper, Eva Wastenson, Margareta Ridell, Lauri Tuominen

1979
Mats Jonsson, Yvonne Lind, Åke Lindholm, Mikael Schrömer, Lena Hassel, Ulla Helenius-Reit, Ingrid Ellmer, Elina Mytnik, Bengt Källman

1980
Jordi Bota, Jordi Arkö, Knut-Erik Lindberg, Viveka Claesson, Kent Boholm, Gun Bergström, Åke Pennby, Maja Ponsi-Pettinen, Curt Agge, Gölin Folkesson

1981
Peter Tillberg, Erland Cullberg, Bertil Berg, Helmtrud Nyström, Marianne Manner, Olle Dahl, Bertil Berg, Jerzy Kolacz, Göran Furstedt, Peter Lundström, Hans Westman, Anna Kristensson, Christer Lövgren

1982
Örjan Sandemor, Kurt Björk, Per-Olof Hjortell, Britta Asplund, Barbro Banch, Ylva Holländer, Erik Knif, Anni Krokfors, Ulla Rusk, Karl Wargh, Sven Svenbäck, Thomas Hedenskog, Egon Weinemo, Kerstin Stjernlöf

1983
Lillemor Weise, Channa Bankier

1984
Erling Johansson, Lars Givell 1985 Nils Törnqvist, Per Englund, Fritiof Strandberg, LG Lundberg, Rune Rpdsten

1986-1999
Uppgifter saknas

2000
Hans Hedenström, Thorvaldur Thorsteninsson, Ellen Jakobsson, Viktoria Brännström, Jenny Stålhamre, Petra Rahm, PG Thelander, Lena Andersson, Jens Assur, Tomas Rösth, Jilka Halso, Anna Claren

2001
Britt Ruuska, Malin Wikström, Mimmi Larsson, Karolina Kristensson, Mats Olofgörs, Hans Petersson, Harald Hohansson, Jan Tillander, Gunnar Falk, Angela Duran, Leif Svensson, Sune Herbertsson, Nina Eriksson

2002
Charlotta Mickelson, Linnea Järpeland, Fredrik Näsholm, Eva Marklund, PerOla Svensson, Helena Adolfsson, Jossbet Werkmaster, Ingrid Olsson, Maj-Britt Engström, Lena Ekman, Janne Hilmersson

2003
Gnobert Bobles, Janne Hilmersson, Lena Ekman, Ola Granath, Lars Westerman

2004
Lars Westerman, Eva Björkström, Petter Pettersson, Åsa Brandt, Jöran Österman samt jubileumsutställningen med Söderhamns-konstnärer (Pär Ljusberg, Jan Tillander, Elsie Tapper, Lillemor Wise-Fransson, Mats Jonsson, George Ayres, Eva Wastenson, Eilert Andersson, Sven-Erik Forsgren, Lauri Touminen, Anders Lindström, qnq Stefan Larsson), Britt Ruuska, Göran Strandow och Seija Laukkanen). Åsa Brandt, Anna Sjons Nilsson och Karin Sjons Westberg

2005
Lars Lerin, Lillemor Weise, Föreningen Emaljstaden i Falun (Malou Backman Nilsson, Margareta Dankard, Gösta Backlund, Iris Santén, Jini Hedblom, Aina Anliot, Ulla Helenius- Reit, Brita Andersson, Roland Backlund, Pia Elfström, Bo Simeon Eriksson, Yngve Mauritsson, Lena Wennberg, Pamela Törn Skoglund, Kia Kullander, Margareta Hagegård, Björg Bendiktsen Román, Ragnhild Fredell, Anna Fjällbäck och Yngve Svedlund), HAKA gruppen (Anna-Karin Brus, Helena Laukkanen, Agneta Forslund, Katarina Sundkvist-Zohari), Ludmila Pavlovska samt VLKBTF (Linda Wallin, Teresa Bortoluzzi, Viktoria Andersson, Frida Breife, Barbro Ekström och Karin Elmlund).

2006
Vyvyanne Bennet, Anna-Carin Stenman, Märta Janowiczs, Ingela Jönsson, Annika Alm

2007
Lasse Åberg, Inger Åberg, Siv Gustafsson, Marianne Aall, Ann-Marie Stewing, Börje Grönberg, Bisse Thofelt, Björn Ståbi, Sture Collin

2008
Ann-Caroline Breig, James Jessop, Anders Lidén, Marc Ritzell, Elisabeth Moritz, Ruth Goldmann, Örjan Wikström, Björn Krestesen, Johan Bergmark, Håkan Bull, Nina Kerola, Kim Stensland, Carl-Erik Lekby, Elisabeth Ohlson Wallin, Anna-Karin Brus

2009
Målande medlemmar, Lauri Tuominen och Seija Laukkanen, Samuel Åhlman och Jonathan Josefsson, Bo Simeon Eriksson och Daven Xu, Nils Olof Hedenskog och Joakim Brolin, Thomas Qvarsebo Ann-Caroline Breig – performancemålning

2010
Leif Nordlöf och Lisa Ekman, Marianne Aall, Monica Andersdotter, Ulf Lundell, Göran Strandow, Drömverkstan och Narek Aghajanyan

2011
Marie-Claire Lundeberg och Jonas Netterberg, Frida Söderberg, Lisa Blad, Linnéa Jonsson, Hannah Jonsson, Sabina Mårdenkrans, Caroline Johansson, Eva Marklund, Elsie Tapper, Hjördis Johansson Becker, Åsa Wängelin, Christina och Dieter Kluge, Linda Shamma Östrand

2012
Diana Andersson, Birthe Wesselhöft, Mats Jonsson, Ulf Lundkvist, Eilert Andersson och Jan NO Nilsson Christina Hedlund och Anna Lindkvist Adolfsson

2013
Haka (Anna-Karin Brus, Agneta Forslund, Helena Laukkanen, Katarina Sundkvist Zohari, Natasha Dahnberg) Ingmarie Utbys och Roland Backlund, Peter Flink och Jonas Ahlin, Ung konst (Pär Forsgren, Lina Söderberg, Erik Uddén och Frida Östrand-Myrlund), 3xNatur (Ola Granath, Örjan Sandenor och Staffan Thelin) Bo Söderström, Gudrun Åsling och Kerstin Åsling Sundberg, Eigil Thorell, Skapande medlemmar (Eije Gisselsson, Lilian Meijer, Anders Bergqvist, Eilert Andersson, Linda Sandgren, Anders Lundin, Elisabet Lundwall, Lisa Ekman, Anette Thor, Elsie Oskarsson, ​ Ann-Caroline Breig, Eva Boström, Margareta Gisselson, Ann-Christine Modin, Eva Eriksson, Margareta Sosnierz, Ann-Katrin (Trillis) Klingehed Uhl, Ewa Ridwall Isacsson, Margaretha Wallstedt, Anna Jakobsson, Marianne Aall, Gabriella Petterson, Marja Lundbäck, Barbro Hopfgarten, Mats Holm, Bengt Bengtsson, Hilary South Gustavsson, Monica Balkefors, Bengt-Göran Källman, Berit Thunberg, Ingela Andersson, P-H Laurin, Birgit Fredriksson, Petra Wessinger, Britt Ruuska, Karin Gustavsson, Karin Hansson, Sonja From, Carina Rist, Kristina Norén, Sture Claesson, Clara Lundwall, Susanne Jonsson, Lars ”Arvid” Arvidsson, Daven Xu, Lauri Tuominen, Wivi Rönnbäck-Eck)

2014
Kickan Malander Gunnarson, Thomas Olsson, Gävle Konstgrafiker, Ina Strömberg och Luis Deza, Uno Vallman, Lena och Pär Ljusberg Ung Konst (Lucas Rahn och Joakim Lager), Pernilla Wesström och Tord Larsson, Daven Xu, 40-årsjubileumsutställning (40-årsjubileumet firades med en utställning under två dagar, med 20-talet konstnärer som ställde ut under 1974. Anna Biller, Bengt Forsberg, Bertil Bertell, Bertil Forsberg, Bertil Strandberg, Bisse Thofeldt, Connie Dellkrantz, Denis Steen, Edla Andersson, Einar Hagnestad, Einar Visander, Elsa Castello, Emil Clahr, Erik Löfgren, Fritiof Strandberg, Gottfrid Hård, Gunnar Greiber, Gunnar von Gegerfelt Hans Hedenström, Harald Sandberg, Kerstin Stjärnlöv, Lena Ljusberg, Lennart Rosensohn, Martin Lindberg, Mårten Andersson, Nils Törnkvist, Pär Ljusberg, Rolf Birgerson) 2015 Skapande medlemmar

2015
Karin Öst, Ann Caroline Breig, ÅC Danell, Marthe Bohm, Pia Forsberg, Ann Envall och Johan Ask, Länskonst, Björn Ståbi och Sture Collin

2016
Johanna Faber, Silja-Satu Kirchgaesser och Eva Kämsby, Samira Englund, Lena Andersson och Anita Swahn, Ragnhild Sandelius Brodow, Lillemor Weise – minnesutställning, ROLFCARLWERNER, Ewa i Walla, Nils Törnqvist och Pamela Törn Skoglund, Margareta Danhard och ungdomar från regionen

2017
Skapande medlemmar, Peter Johansson, Erik Olof Wiklund, Jakob Hultin Rosenberg, Inger Drougge-Carlberg, Annica Danielsson Almén och Adina Almén, Johan Thunberg, Magdalena Brunzell, Söderhamns kameraklubb

2018
Inga Hjolman & Torun Eliasson, Linda Lasson & Ingegerd Bergwall, Stefan Larsson, Kerstin Skjaervold & Lii Bergman, Cecilia Nelson, Kerstin Olsson Grönvik & Måd Olsson-Wannefors, Emelie Markgren, Eva Ljungdahl & Björn Gimstedt, Ann-Margret Söderström.

2019
Peter Endahl, Maria Forsling Jenke, Åsa Westman, Per Sonerud, Gudrun Westerlund, Linnea Rygaard & Jacob Holmberg, Nino Ramsby, Ann-Caroline Breig, Mikael Rydh, Daven Xu, Eilert Andersson, Sweet Toof, Kent Wahlbeck

2020
Gävle Konstgrafiker, Ann-Caroline Breig, Anders Thomasson, Josefin Bergman & Anna Neander

2021
Malin Wikström, Johan Thunberg, Jens Ahlbom, Ulla Helenius-Reit